×

IDENTITETSKE POLITIKE – Gde smo skrenuli?

Dejvid Pilgrim

prevela sa engleskog Smiljka Kitanović

Dejvid Pilgrim razmatra identitetske politike kao nešto što je u isti mah dobro i loše. Dobro, jer osvetljava marginalizovane teme. Loše, zbog sklonosti ka apsolutizmu, isključivosti i a priori zaključivanju.

Identitetske politike zaposele su savremeno društvo, posebno onlajn platforme društvenih medija. No, koliko su doprinele ljudskom razvoju? Da li su promenile svet nabolje, a ukoliko jesu, u kojoj meri? 
Identitetske politike predstavljaju neprikladan odgovor na složenost i zagonetnost života. One umanjuju potrebu da se svim stavovima pruži sloboda izražavanja, uključujući i one s kojima ne samo da se ne slažemo, već ih smatramo uvredljivim. Pilgrim daje objektivne prigovore snažnim društveno-konstruktivističkim argumentima unutar društvenih nauka u odnosu na rod, seksualnost i na-vodnu moralnu paniku.
Ova knjiga obavezno je štivo za one koje zanimaju reforme ili oblikovanje savremene politike. Posebno će biti zanimljiva studentima i stručnjacima iz oblasti sociologije, politike, socijalne politike, socijalnog rada, filozofije, mentalnog i javnog zdravlja.

Dejvid Pilgrim

Dejvid Pilgrim (1950), počasni je profesor zdravstvene i socijalne politike pri Univerzitetu u Liverpulu (University of Liverpool), kao i gostujući profesor kliničke psihologije pri Univerzitetu u Sautemptonu (University of Southampton). Obučavao se i radio u Nacionalnoj zdravstvenoj službi (National Health Service, NHS) kao klinički psiholog pre nego što je stekao doktorat iz psihologije, a potom i titulu magistra sociologije. Na osnovu svoje stručnosti u različitim oblastima, karijeru je posvećivao kliničkom radu, podučavanju i istraživanju politike mentalnog zdravlja. Iako penzionisan, i dalje je aktivan na Odseku za kliničku psihologiju, kao i na Odseku za istoriju i filozofiju pri Britanskom psihološkom društvu (British Psychological Society) gde je bio šef odseka između 2015. i 2018. godine. Njegove publikacije uključuju Razumevanje mentalnog zdravlja: Istraživanje kritičkog realiste (Understanding Mental Health: A Critical Realist Exploration) (Routledge, 2015) i Ključni koncepti u mentalnom zdravlju (Key Concepts in Mental Health) (5th edition, Sage, 2019). Takođe je objavio i Sociologiju mentalnog zdravlja i bolesti (A Sociology of Mental Health and Illness) (Open University Press, 2005, dobitnik nagrade 2006 BMA Medical Book of the Year Award), Politiku mentalnog zdravlja u Britaniji (Mental Health Policy in Britain) (Palgrave, 2002) i Mentalno zdravlje i nejednakost (Mental Health and Inequality) (Palgrave, 2003), zajedno sa En Rodžers (Anne Rogers). Njegove novije knjige su Polno zlostavljanje dece: Moralna panika ili stanje poricanja? (Child Sexual Abuse: Moral Panic or State of Denial?) (Routledge, 2018) i Kritički realizam za psihologe (Critical Realism for Psychologists) (Routledge, 2020).

Uvod 
1. Stvarnost identitetskih politika 
2. Identitetske politike i sloboda izražavanja
3. Pol i rod
4. Antisocijalni seksualni identiteti 
5. Rasna politika 
6. Politika mentalnog zdravlja 
7. Religijski identiteti 
8. Klasni rat, krv i tlo
9. Šest pouka o identitetskim politikama  

Rečnik termina 
Bibliografija 
Izjave zahvalnosti 
O autoru 
Indeks

Godina izdanja : 2024.

Broj strana : 295

Pismo : Latinica

Povez : Meki povez

Format : 20x30

Težina : 500 g

ISBN : 9788671027076

KOMENTARI (0)

Preporuka za čitanje