13.11.2024.
Ivan Radanović je za portal Mašina pisao o važnosti zajedničkih dobara, a između ostalog, i o knjizi Džejsona Hikela Manje je više (IP Clio), koju je nedavno preveo.
Komonsi su važni i za budućnost, jer je ekološka kriza kriza života na zajedničkoj planeti. Zato Džejson Hikel, ekonomski antropolog i teoretičar odrasta, problem emisija ugljen-dioksida vidi u kategorijama komonsa. Iako se ističu trenutne, agregatne emisije važnije su istorijske emisije zemalja. Atmosfera je konačan resurs, na koji svi ljudi imaju jednako pravo u bezbednim planetarnim granica. To je načelo atmosferskog zajedničkog dobra.
„Kada pođemo od njega, lako ćemo videti ko premašuje svoj fer udeo i stoga doprinosi krizi”, piše Hikel. Najveću odgovornost snose SAD i Zapadna Evropa, dok je većina globalnog juga još uvek ispod svog fer udela u bezbednoj količini planetarne emisije. Ovde se, prema njegovim rečima, odigrava kolonizacija atmosfere: bogate zemlje su spiskale ne samo svoje fer udele, već i svih drugih zemalja.
Više o tome na:
https://www.masina.rs/spasiti-zajednicko-ili-kako-smo-se-zaljubili-u-trziste/