This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Kakav je uticaj baroknog prostora na naše vreme? Autorka razotkriva oblike mišljenja koje naše doba duguje baroknom vremenu, istražujući do koje mere su mnogostrukosti vremena i prostora skriveno nasleđe baroka, koje se može naći u savremenoj književnosti. Primeri koje proučava su Nevidljivi gradovi I. Kalvina, Saturnovi prstenovi V.G.Zebalda i Islednik D. Velikića.
O knjizi
Sadržaj
O autoru
Podaci
Komentari
Povodom knjige
Studija Večna sadašnjost nastavak je dugogodišnjih istraživanja baroknog prostora i njegovog uticaja na naše vreme, koji su u fokusu interesovanja dr Jelene Todorović. Predstavlja nam nasleđe baroka u savremenoj književnosti, viđeno iz perspektive istoričara kulture novog veka. Autorka nije sebi postavila kao cilj da ukaže na neposredne veze i pozivanja jedne kulture na drugu, već da razotkrije oblike mišljenja koje naše doba duguje baroknom vremenu, da učini vidljivim mnogostrukosti vremena i prostora, kao i skriveno nasleđe baroka u savremenoj književnosti.
Primeri koje proučava (Nevidljivi gradovi Itala Kalvina, Saturnovi prstenovi Vinfrida Georga Zebalda i Islednik Dragana Velikića) nisu dela koja su po svojoj strukturi namerno barokna, niti im se radnja odvija u baroknom dobu. U tim delima – ukazuje dr Todorović – barok je prisutan kao estetski princip, kao nevidljivo nasleđe koje oblikuje pogled na svet njihovih junaka. Barokno je osećanje prostora u kome oni žive kao i način na koji se u tom svetu prepliću mašta i stvarnost. Dodatnu dragocenost ove knjige predstavljaju kako vrstan izbor, tako i zanimljiva analiza likovnih priloga.
Jelena Todorović
Diplomirala je na katedri za istoriju umetnosti (1998) na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Magistarske i doktorske studije završila je na University College London, gde je radila najpre kao asistent, a zatim i kao predavač. Od 2005. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu predaje istoriju i teoriju umetnosti novog veka. Gostujući je profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu i stalni saradnik Civici Musei di Storia ed Arte u Trstu. Rukovodilac je projekta Sistematizacija i proučavanje Državne umetničke kolekcije dvorskog kompleksa na Dedinju za koji je osvojila nagradu Europa Nostra za 2018. godinu.
1.Uvod: Hibridnost i prožimanje – prvi globalni stil
Doba metamorfoza ili jedinstvo umetnosti
Neuhvatljivi let vremena
Preoblikovanje prošlosti
Vreme bez vremena
Beskrajni granični prostori
2.Kretanje kroz prošlost i sadašnjost
vremenski i prostorni pluralitet u knjizi
V. G. Zebalda Saturnovi prstenovi
Priroda prolaznosti
Pejzaž zaboravljenih prošlosti
Večna sadašnjost
3.Prostori vanvremenog – Nevidljivi gradovi
Itala Kalvina i uobrazilja novoga veka
Senoviti svet nesavršenih Arkadija
U svemu je nešto drugo skriveno
Gradovi i himere
4. Granični prostori sećanja – preplitanje
različitih prošlosti i osećanje večne sadašnjosti
u Isledniku Dragana Velikića
Prošlost bez kraja: prekrivanje sadašnjosti prošlošću
Granični prostori sećanja ili geografija vremena
Fluidnost međa
5.Zaključak
Mnogostrukost vremena i prostora
Fluidnost vremena
Fluidnost prošlosti
Fluidnost prostora
Fluidnost putovanja
Bibliografija
Indeks
Godina izdanja : 2018.
Broj strana : 168
Pismo : Latinica
Povez : Tvrdi povez sa omotnicom
Format : 14 x 21
Težina : 400 g
ISBN : 9788671025898
KOMENTARI (0)